HAVRAN
Jako druhé na řadě v silových či totemových zvířatech si představíme Havrana. Ano je to symbol Havraspárské koleje.
Krátce o Havranu z hlediska Zoologie
Havran polní
třída: Ptáci – Aves
Podtřída: Letci – Neognathae
Řád: Pěvci- Passeriformes
Čeleď: Krkavcovití – Corvidae
Druh: Havran – Corvus frugilegus
Havran polní je pěvec čeledi krkavcovitých. Dosahuje stejné velikosti jako vrána obecná, liší se od ní kalhotkami, tj. peřím na nohách a neopeřeným kořenem zobáku. Havran hnízdí v koloniích na stromech v otevřené krajině, a také v parcích. Samice snáší 3–5 nazelenalých, hnědě skvrnitých vajec na kterých sedí po dobu 16–18 dní. Mláďata krmí oba rodiče po dobu asi 30 dnů. Živí se hmyzem, drobnými obratlovci, ovocem či semeny. Havran polní je částečně tažný pták, jedinci od nás odlétají do jižní Evropy a k nám přilétají ze severu.
O Havranu z pohledu magie
Havran upoutá na první pohled svou černou barvou. Černá barva je barva stvoření barva počátku, barva noci z níž se rodí den. Protože je havran denním ptákem, připomíná nám že tyto síly noci mohou působit i ve dne. Byl také symbolem středověké alchymie. Reprezentoval „nigredo“ – počáteční stadium hmoty, beztvaré, dosud neprojevené, ale s latentními možnostmi.
Havrani jsou známí svou bdělostí a mají kolektivní ochranitelský pud. Vždy stavějí stráže. Ač se to zdá neuvěřitelné vládnou velkým hlasovým rozsahem a když je sám zpívá měkkým muzikálním hlasem. Jsou neuvěřitelně přizpůsobivý a i v zajetí rychle najdou společnou řeč se svým opatrovníkem. V germánské mythologii měl nejvyšší bůh Odin dva Havrany, kteří byli jeho posly zpráv. Všude kde se havrani vyskytnou, tam působí magické síly. Představují symboly stvoření, duchovní síly. Jsou posli zpráv o stvoření a magii, která prostupuje náš život. Těm kteří jsou ve spojení s havranem nabízí zvýšenou duchovní sílu, sílu života a energii. Vždy překvapí svým talentem k dobré paměti, ostražitosti a smyslem pro spravedlnost.