Trimeles / Nezařazené / Šifrování - aneb lamte si hlavičky s Mrzimorem - vyhodnocení 7. a 8. kola šifrování
Luna Goshawk: „Očakávania boli, zatiaľ sa mi plnia a možno aj prevyšujú.“ Zápisník jednoho dinosaura – Rozmrazená, ale plešatá Rekapitulace Celoletní úkoly Prokletí termínové neděle Hog v kocke – 14. část – Zpátky do lavic! Ohlédnutí za TNT Rekapitulace Nisqa TNT: Úkol třetí Olivia Wines: „O Mrzimor se nebojím, my si poradíme.“ Směnárna na planetě Meeraha TNT: Úkol druhý TNT: Úkol první Rekapitulace Umubumbe Tradiční nováčkovský turnaj je zpět! Planeta Nisqa Rekapitulace Gezegen Prázdninové pohodové poslouchání: Potterovský podcast Emoji na Hradě V. Rekapitulace Domicilium Planeta Umubumbe Planeta Gezegen Jak probíhalo slavnostní ukončení školního roku u jezevců? Domovská planeta Domicilium Vesmírná odysea – mise začíná Vesmírná odysea Hog v kocke – 13. část – Souboják vol. 2 Harry Potter storkát jinak aneb jak očaroval mudlovskou literaturu Potter opustil ministerstvo, je teď ragbista Hog v kocke – 13. část – Souboják Souboj se stylem Famfrpálové perličky Jak se v Mrzimoru nosí NiT? Hogwarts Legacy Stále vzpomínám na Albínku Rozhovor s Ivy Emersonovou: „Mrzimor je moje srdeční záležitost.“ Rozporuplné pocity aneb jak se těšíme na nový HP seriál Remake, o který nikdo nestál – co se ví o novém seriálu Harry Potter Hog v kocke – 12. část – Umíme se sobě zasmát Tom Felton: Beyond the Wand Jarní dekorace DIY – 3. díl Deskohráčův stolek: Takenoko a rozšíření Panďátka Mrzimor napříč jazyky Jaké je býti nejbohatší v Mrzimoru? Žluté duše ve fialovém hábitu – Oresta McCollin Vianueva Hog v kocke – 11. část – Hradní novinky 13 otázek nejen pro shopaholiky Deskohráčův stolek: Architekti Západního království Novoroční vybarvování – vyhlášení Zimní dekorace DIY – 2. díl Famfrpálová sezóna zima 2023 Novoroční vybarvování Novoroční přání 2023 13 vánočních otázek pro Grinche i Kdovíky 2/2 Jezevci přejí Veselé Vánoce Jak se v Mrzimoru nosí Vánoce? 13 vánočních otázek pro Grinche i Kdovíky 1/2 Zase (ne) zkouškujeme! Jak se v Mrzimoru nosí žlutá? Vánoční dekorace DIY – 1.díl Copak by jen kluběnky nosily? Jak se v Mrzimoru nosí Halloween? Halloween zaneprázdněné čarodějnice Famfrpálové tréninky v plném proudu 13 otázek pro seriálové fanatiky Magie kaštanů Zhodnocení Mrziaukce Zima 2022 Hog v kocke – 10. část – Tahali jste? Žluté duše ve fialovém hábitu – Tadäus Trottertickler 13 otázek pro filmové fajnšmekry Kytice- vyhodnocení a shrnutí Co se to kolem, ve světě mudlů, děje? Emoji na Hradě IV. Kytice- úkol osmý 13 otázek pro (ne)knihomoly Emoji na hradě III. Kytice- úkol sedmý Pohádka od Soptíka: O děsivém drakovi Emoji na hradě II. Kytice- úkol šestý Celohradní dražba 2022 Emoji na hradě Kytice- úkol pátý Tery Poe, Ben Gobha: „Trénink je společenská událost.“ Kytice- úkol čtvrtý Hog v kocke – 9. část – Ještěže jsou prázdniny Kytice- úkol třetí Jak si stojí jezevci na poli hradní novinařiny? Kytice- úkol druhý Hog v kocke – 8. část – Máme rádi famfrpál Jezevci a soutěže Kytice- úkol první Udílení novinářských cen – Šťastný galeon a Sázky Kytice – prázdninové soutěžení Hog v kocke – 7. část – Žlutý humor S jezevci o patronaci Susanino překladové okénko, díl 1. Cassiopea Zmklká: „Sklenici mám vždy napůl plnou!“ Deskohráčův stolek: Tajuplné Říše Cassiopea Zmlklá a návrhařina Lososi na hradě

Nezařazené

Šifrování – aneb lamte si hlavičky s Mrzimorem – vyhodnocení 7. a 8. kola šifrování

Tak prázdniny se nám přiblížily ke konci a s nimi i mrzimorská soutěž v šifrování. Dlužím vám celkem 2 vyhodnocení soutěžních kol, které jsem se rozhodla v tomto článku spojit. Proč, to se dozvíte níže.

Vyhodnocení 7. kola šifrování


Jak jsem upozorňovala na začátku soutěže, obtížnost kol se stupňovala, ale zrovna tak se stupňovala i moje ochota pomáhat a poradit při řešení. Jak se ukázalo, v tomto kole to ještě potřeba nebylo a všichni luštitelé si poradili na jedničku. I když musím uznat, že jich bylo málo.

První tři místa obsadili (dokonce ve stejném pořadí) vítězové 6. kola, tedy Jane Karen Langley (1. místo = 10 bodů), Galton De Nitris (2. místo = 5 bodů) a Olivia Orsay Lacter (3. místo = 3 body).

Čtvrtým úspěšným luštitelem, tedy spíše luštitelkou, byla Tamarka Pudlíčková, které náleží 1 bod do celkového hodnocení soutěže.

Šifra po vyluštění zněla: Malý savec s velkým srdcem.

A šifrovací způsob se nazývá Čínština a to kvůli své podobnosti s čínským písmem. Jak ho vyluštit? Jednoduše. Napíšeme si mezinárodní abecedu do tabulky 5×5 políček (vynecháme písmena CH a Q) a poté už je to velice jednoduché. Svislé čárky označují sloupec a vodorovné řádek, ve kterém se hledané písmeno nachází.

Vyhodnocení 8. kola šifrování

Toto kolo opravdu patřilo k těm nejtěžším, resp. asi bylo nejtěžší. Tomu napovídá i počet zúčastněných. Zvládla ho totiž vyluštit jen jedna studentka, ale o tom až později. Nejprve se vrátíme k zadání šifry.

Zadání znělo následovně:
N J N E H B E E
O CH K É U K P L
I L Y A O T S E
U Z R É B Y K O

Pomoci Vám měla naše škola a mezinárodní abeceda. Naše škola se jmenuje Hogwarts. Jenže jak dál. Schválně si to zkuste podle návodu psát na papír.

Hogwarts je tedy ono klíčové slovo a teď nám pomůže ona abeceda (mimochodem všiměte si, že Hogwarts má 8 písmen stejně jako je 8 písmen v každém řádku šifry, už vás to napadlo?) Pokud ne, pokračujte dále podle návodu.
Písmena ve slově Hogwarts si seřadíme podle abecedy a vznikne nám tedy toto: A G H O R S T W. Tato písmena si v daném pořadí napíšeme nad 8 sloupků šifry (je lepší použít tabulku 8×4, je to přehlednější).
No a teď to nejlepší na konec. Prostě zase seřadíme ta dopsaná písmena do pomocného slova, ale tentokrát i spolu se sloupky, nad kterými jsou napsaná.

A máme šifru rozluštěnou: Nejen hebké chloupky, ale i ostré zoubky. (bez čárky a tečky).

Pokud byste si tento zpsůob šifrování chtěli najít na internetu, stačí zadat jeho název: Trochu složitější psaní.

Jak jsem řekla hned na začátku, poslední kolo zvládla vyluštit jen jedna studentka a to zmijozelská NaSaŠí Jackson, která tímto získává 10 bodů a malou odměnu.

Všem, kteří se zúčastnili prázdninové soutěže v Šifrování děkuji a doufám, že jste byli spokojeni. Celkové výsledky a jméno vítěze či vítězky se dozvíte v nejbližších dnech. Odměny za poslední dvě kola, pošlu také co nejdříve.

Ještě jednou tedy díky a hurá do školy :-)

Safira Jane Bardotová

Napište k tomuto příspěvku komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*