Trimeles / Nezařazené / Šifrování - aneb lamte si hlavičky s Mrzimorem - vyhodnocení 7. a 8. kola šifrování
Tři soudky radí 10 Magické podniky I. Jezevci na cestách aneb Žlutý sraz v Praze Hog v kocke 19 a 3/4 – Protože smíchu není nikdy dost Hog v kocke 19 – Kagíci? Kagíci! Jak jste tvořili frázevoloviny, a jak to s nimi dopadlo Jak to dopadlo s Březnovou knižní šifrou Rose Daninatali: „Jezevci, těšte se, až vás zase proberu ze zimního spánku.“ Cesta za pokladem LS2024 Mrzimorské výstřelky aneb co všechno z nás zase vypadlo Sebechvála nám nesmrdí aneb Jak dopadly trimelesí ódy Žlutá, kam se podíváš… Teda pardon, zelená?! Měsíc knihy DIY – 7. díl Zápisník jednoho dinosaura IV – Ať žijí technologie (aneb při čem všem jste byli zároveň na hradě) Malé, Malej, Malučký… Princ Hog v kocke 18 – Nový školní rok Březnová knižní šifra Žlutého Trimela Nováčkovská výprava pro Magíka Připravit k luštění – Březnová knižní šifra Žlutého Trimela na obzoru! Příčná kombinatorika II – Vetešnictví u Kšeftaře Deskohráčův stolek speciál – Harry Potter Vzestup Smrtijedů Valentýnské menu DIY – 6. díl Zápisník jednoho dinosaura 3 – Výzva tajemného kloboukového semináře 13 otázek pro profíky Enid Bloom: „Musím říct, že mi to otevřelo oči.“ Hog v kocke 17 – Kagíci Sprosté slovo na šest? Příčná kombinatorika 2024 – Co nás čeká a nemine I. Silvestrovské hemzulky Hog v kocke 16 – Vánoční smíchmajstr Vánoce, Vánoce, přicházejí Vánoční pohyblivé obrázky II – seriály Mrzimorský vánoční playlist Trimeles na cestách – kam za vánoční atmosférou? Vánoční pohyblivé obrázky Hog v kocke 15 – Školní rok v plném proudu Velká vánoční stávka Zápisník jednoho dinosaura 2 – Paměť není, co bývala Mrzimor získal magíka s názvem „Veselá kopa“ Vánoční dárky za hubičku DIY – 5. díl Cesta za pokladem ZS24 Pohřešuje se! Pomoz zatoulaným strašidlům najít cestu domů Last minute halloweenský kostým v Hog stylu Halloweenská křížovka plná (nejen) strašidel Moudra z čarostavů Podzimní tvoření DIY – 4. díl Luna Goshawk: „Očakávania boli, zatiaľ sa mi plnia a možno aj prevyšujú.“ Zápisník jednoho dinosaura – Rozmrazená, ale plešatá Rekapitulace Celoletní úkoly Prokletí termínové neděle Hog v kocke – 14. část – Zpátky do lavic! Ohlédnutí za TNT Rekapitulace Nisqa TNT: Úkol třetí Olivia Wines: „O Mrzimor se nebojím, my si poradíme.“ Směnárna na planetě Meeraha TNT: Úkol druhý TNT: Úkol první Rekapitulace Umubumbe Tradiční nováčkovský turnaj je zpět! Planeta Nisqa Rekapitulace Gezegen Prázdninové pohodové poslouchání: Potterovský podcast Emoji na Hradě V. Rekapitulace Domicilium Planeta Umubumbe Planeta Gezegen Jak probíhalo slavnostní ukončení školního roku u jezevců? Domovská planeta Domicilium Vesmírná odysea – mise začíná Vesmírná odysea Hog v kocke – 13. část – Souboják vol. 2 Harry Potter storkát jinak aneb jak očaroval mudlovskou literaturu Potter opustil ministerstvo, je teď ragbista Hog v kocke – 13. část – Souboják Souboj se stylem Famfrpálové perličky Jak se v Mrzimoru nosí NiT? Hogwarts Legacy Stále vzpomínám na Albínku Rozhovor s Ivy Emersonovou: „Mrzimor je moje srdeční záležitost.“ Rozporuplné pocity aneb jak se těšíme na nový HP seriál Remake, o který nikdo nestál – co se ví o novém seriálu Harry Potter Hog v kocke – 12. část – Umíme se sobě zasmát Tom Felton: Beyond the Wand Jarní dekorace DIY – 3. díl Deskohráčův stolek: Takenoko a rozšíření Panďátka Mrzimor napříč jazyky Jaké je býti nejbohatší v Mrzimoru? Žluté duše ve fialovém hábitu – Oresta McCollin Vianueva Hog v kocke – 11. část – Hradní novinky 13 otázek nejen pro shopaholiky Deskohráčův stolek: Architekti Západního království Novoroční vybarvování – vyhlášení Zimní dekorace DIY – 2. díl Famfrpálová sezóna zima 2023 Novoroční vybarvování Novoroční přání 2023 13 vánočních otázek pro Grinche i Kdovíky 2/2

Nezařazené

Šifrování – aneb lamte si hlavičky s Mrzimorem – vyhodnocení 7. a 8. kola šifrování

Tak prázdniny se nám přiblížily ke konci a s nimi i mrzimorská soutěž v šifrování. Dlužím vám celkem 2 vyhodnocení soutěžních kol, které jsem se rozhodla v tomto článku spojit. Proč, to se dozvíte níže.

Vyhodnocení 7. kola šifrování


Jak jsem upozorňovala na začátku soutěže, obtížnost kol se stupňovala, ale zrovna tak se stupňovala i moje ochota pomáhat a poradit při řešení. Jak se ukázalo, v tomto kole to ještě potřeba nebylo a všichni luštitelé si poradili na jedničku. I když musím uznat, že jich bylo málo.

První tři místa obsadili (dokonce ve stejném pořadí) vítězové 6. kola, tedy Jane Karen Langley (1. místo = 10 bodů), Galton De Nitris (2. místo = 5 bodů) a Olivia Orsay Lacter (3. místo = 3 body).

Čtvrtým úspěšným luštitelem, tedy spíše luštitelkou, byla Tamarka Pudlíčková, které náleží 1 bod do celkového hodnocení soutěže.

Šifra po vyluštění zněla: Malý savec s velkým srdcem.

A šifrovací způsob se nazývá Čínština a to kvůli své podobnosti s čínským písmem. Jak ho vyluštit? Jednoduše. Napíšeme si mezinárodní abecedu do tabulky 5×5 políček (vynecháme písmena CH a Q) a poté už je to velice jednoduché. Svislé čárky označují sloupec a vodorovné řádek, ve kterém se hledané písmeno nachází.

Vyhodnocení 8. kola šifrování

Toto kolo opravdu patřilo k těm nejtěžším, resp. asi bylo nejtěžší. Tomu napovídá i počet zúčastněných. Zvládla ho totiž vyluštit jen jedna studentka, ale o tom až později. Nejprve se vrátíme k zadání šifry.

Zadání znělo následovně:
N J N E H B E E
O CH K É U K P L
I L Y A O T S E
U Z R É B Y K O

Pomoci Vám měla naše škola a mezinárodní abeceda. Naše škola se jmenuje Hogwarts. Jenže jak dál. Schválně si to zkuste podle návodu psát na papír.

Hogwarts je tedy ono klíčové slovo a teď nám pomůže ona abeceda (mimochodem všiměte si, že Hogwarts má 8 písmen stejně jako je 8 písmen v každém řádku šifry, už vás to napadlo?) Pokud ne, pokračujte dále podle návodu.
Písmena ve slově Hogwarts si seřadíme podle abecedy a vznikne nám tedy toto: A G H O R S T W. Tato písmena si v daném pořadí napíšeme nad 8 sloupků šifry (je lepší použít tabulku 8×4, je to přehlednější).
No a teď to nejlepší na konec. Prostě zase seřadíme ta dopsaná písmena do pomocného slova, ale tentokrát i spolu se sloupky, nad kterými jsou napsaná.

A máme šifru rozluštěnou: Nejen hebké chloupky, ale i ostré zoubky. (bez čárky a tečky).

Pokud byste si tento zpsůob šifrování chtěli najít na internetu, stačí zadat jeho název: Trochu složitější psaní.

Jak jsem řekla hned na začátku, poslední kolo zvládla vyluštit jen jedna studentka a to zmijozelská NaSaŠí Jackson, která tímto získává 10 bodů a malou odměnu.

Všem, kteří se zúčastnili prázdninové soutěže v Šifrování děkuji a doufám, že jste byli spokojeni. Celkové výsledky a jméno vítěze či vítězky se dozvíte v nejbližších dnech. Odměny za poslední dvě kola, pošlu také co nejdříve.

Ještě jednou tedy díky a hurá do školy :-)

Safira Jane Bardotová

Napište k tomuto příspěvku komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*