Je to už rok a pár měsíců k tomu, od kdy výrazně klesla cena zlata. Ještě v říjnu 2014 bylo možné velkou hrudku zlata prodat za asi 11 srpců. Střední za 8 srpců a malou za něco přes 4 srpce. Nyní však za ně odvážní studenti i profesoři dostávají asi o 60 % méně.
Sklepení neskrývá jen bludiště plné příšer a strašidel, ale současně nabízí odměny studentům a profesorům, kteří se statečně postaví strážcům sklepení. Mohou to být lektvary mládí, zlato, jindy zase lektvary rozvahy. Příšery tyto poklady chrání vlastním tělem a lehce je nevydají.
Avšak zlato už není, co bývalo. Místo 0-11-9, 0-8-0 a 0-4-19 srpců za hrudky dostanou 0-5-9, 0-3-9 a 0-2-0 srpce. Žádná sláva to není ani u lektvarů mládí, které byly občas odměnou při zdolání nejsilnější příšery jednotlivé sekce. V říjnu 2015 se v Krysím sídle navíc přemnožily krysy a Krysí léčitel je nyní téměř neporazitelný. Krysodlak, který by měl být nejsilnějším protivníkem této části sklepení, a který možná skrývá i lektvar mládí, dá nejednomu sklepmistrovi v cestě za vítězstvím méně práce.
Často slýchám povzdechy, co mají ochránci školy dělat se třemi hromadami temnostínu a tunou kostní drti. Možná by povzdechů ubylo, kdyby bylo možné tyto nálezy dále zpracovat, například v podobě lektvaru nebo krmení pro tvory v Zapovězeném lese.
Na konci letošního března navíc došlo k citelné úpravě získaných zkušeností za poražení již přemožených nestvůr. Dosud bylo za první průchod přibližně 20 zkušeností, za zdolání příšery uzavírající oddělení třeba i po 40 zkušenostech. Další průchody byly po čtvrtině. Nově dostane kouzelník například 2,333333 nebo 1,666…7. Tedy zlomek toho co bylo dřív.
Nicméně ve sklepení je opravdu možné si něco vydělat. Dle článků v Denním věštci v sérii Bohatneme ve sklepení (2015) Nebelbrach uvádí, že při průchodech si vydělal přibližně dva až čtyři galeony. Pro profesora to není závratná suma, ale pro studenty je to více než příjemný měsíční bonus. Pokud tedy sklepením prochází poctivě každý den.
Na druhou stranu je nutno ale přiznat, že aby dosáhl možnosti postavit se sklepním obyvatelům, musí profesor i student strávit mnoho hodin v soubojovém klubu a sbírat zkušenosti. Odměna, kterou dostává za poražení příšer, je tedy více než zasloužená. Navíc, když se dostane nad jistý limitní počet, těžko k sobě už nachází soupeře z řad kouzelníků, a tak se sklepení stává jediným možným způsobem, jak k novým zkušenostem přijít. Abychom však byli poctiví, musíme přiznat, že ve sklepení na odvážlivce čekají i originální a mnohem vzácnější věci než jen temnostín a kostní drť. Odměny ve formě speciální výzbroje, svitku z Čertovy pukliny nebo i magík Neobyčejná znalost jsou skutečným lákadlem.
Otázkou zůstává, zdali je přes všechno, co nabízí, pro zkušené bojovníky sklepení atraktivní. Jestli v něm nachází potěšení, uspokojení. Nebo jestli do něj naopak nechodí pouze za ziskem. Ale je ten zisk skutečně tak vysoký?
Příště se podíváme, jestli kleslo zlato i v trezorech studentů. Zjistíme, která kolej má nejbohatší studenty, kolik peněz vlastní průměrný student či profesor. Nebo jestli jste si přilepšili, pokud patříte ke známějším obyvatelům hradu. A samozřejmě prozradíme, kolik peněz koluje po hradě.
Do té doby na sebe dávejte pozor jako Watfar na své zlaťáky :)
Nicholas