Začalo to jedním dílem animovaných pohádek, ale s naší úžasnou šéfredaktorkou jsme se dohodli, že by nebyl špatný nápad vám doporučit i nějaké ty další vánoční filmy. Proto jsem se tentokrát rozhodl pro filmy české a třeba se mi podaří rozšířit vaše obzory a nebo ulehčit hledání při výběru filmu ke klidnému večeru.
Začít můžeme asi tou největší klasikou, která by neměla v tomto období chybět na žádné z obrazovek, a není tím nic jiného než Popelka.
Tři oříšky pro Popelku jsou v podání nádherné Libuše Šafránkové doslova kouzelnou pohádkou, která se stala tradicí již několik desítek let. Příběh o mladé dívce, která vyrůstá s macechou a nevlastní sestrou se zapsal do srdce každého z nás.Herecké výkony v tomto filmu jsou naprosto fenomenální a i po několikátém zhlednutí se nebudete moci odtrhnout. Film, který vypráví o lásce, těžkosti života ale i poznávání sebe a přátel, je natolik kouzelný, že nad svým životem začnete přemýšlet i vy samotní.
Pohádka je oblíbená nejen v jiných zemích, zejména severních (Norsko dokonce v roce 2021 natočilo svoji vlastní verzi), ale určité části se chytily i mezi omladinou – zejména v podobě populárního remixu.
Od Popelky se přesuneme k další nádherné princezně a povíme si o Princezně se zlatou hvězdou.
Pohádka inspirována samotnou Boženou Němcovou je zapsána jako další vánoční jistota. Málokdo by věřil tomu, že byl tento film natočen již v roce 1959. Vypráví o mladé dívce, která má čelo zdobené zlatou hvězdou a o jejíž ruku se pokouší zlý král Kazisvět. Tomuto filmu nechybí ani poněkud starostlivý otec ale i moudrá chůva, která má princeznu na starosti. A jak to v pohádkách již bývá, tak nesmí chybět ani princ, do kterého se naše hlavní postava zamiluje. Filmu opravdu nechybí nic, co by správný příběh měl mít, a já jsem rád, že se zrovna tato pohádka zapsala jako klasika. Celou pohádku provází hravé verše a dočkáme se i romantické písně.
Alespoň na chvilku si odpočineme od princezen a přeskočíme k filmu Tři veteráni.
Ano. Nafoukaná a zlá princezna zde sice figuruje, ale její příběh je v tomto filmu spíše tím vedlejším. Zde se zaměříme na tři muže. Pankráce, Bimbáce a Serváce. Jedná se o veterány, které navštíví skřítkové a věnují jim hojné a především magické dary. Naši hrdinové se tedy mohou pyšnit bezedným měšcem s penězi, kouzelným kloboukem, který vyčaruje jakýkoliv předmět, nebo také harfou, která přivolá jakýkoliv počet sloužících. Trable se jim ovšem začnou plést pod nohy, když se jeden z mužů zamiluje do již zmíněné zlé princezny, která je s pomocí otce okrade. Naši veteráni jsou ovšem mazaní a tak díky lsti a vytrvalosti nakonec dostanou své předměty zpět. Dozvíme se díky nim, že některé věci v životě mají jinou hodnotu než druhé – a nudit se také rozhodně nebudete – koneckonců film má literární předlohu v podobě Fimfára od Jana Wericha a scénář vytvořil Zdeněk Svěrák. Nelze ani opomenout na nezapomenutelnou písničku Není nutno.
Vzhledem k tomu, že české vánoční pohádky jsou především o princeznách a magii, vrátíme se opět na hrad – snad toho nebudete šíleně smutní.
Šíleně smutná princezna je z mé vlastní zkušenosti pohádkou, kterou někteří milují a jiní jí v lásce příliš nemají. U mě osobně se jedná spíše o tu první variantu a myslím si, že i toto je film, který na obrazovkách nesmí chybět. Jak to již bývá, tak se dvě sousední království rozhodnou provdat své děti. Těm se to ovšem nelíbí, a proto se začnou vzpouzet a z usměvavé princezny se stane smutná a princ dokonce skončí v žaláři. Nebyla by to ovšem pohádka, kdyby neměla šťastný konec plný lásky a emocí.
Pan Troška se rozhodl pojmout slovo princezna z trochu jiné strany a proto dal vzniknout pohádce Princezna ze mlejna.
Ač troškoviny nikdy nebudou mým šálkem kávy, tak i já musím uznat, že pár pohádek se mu přeci jen povedlo. Mladík, který se rozhodne najít svou pravou princeznu a vydá se do světa, vtipný čert s vodníkem, pyšný kníže a nádherná vesnická dívka, která pracuje ve mlýně se svým otcem. Nemyslím si, že by pohádce něco chybělo – a ve finále zjistíte, že princeznu vidí vlastníma očima každý úplně jinak. Druhý díl tohoto filmu ovšem zmiňovat nebudu, protože se jedná přeci jen o Trošku a to, co krásným prvním dílem stvořil, tak tím druhým také velmi rychle zničil.
Pár let přeskočíme a zkusíme si něco povědět i o trochu novějším filmu z dílen českých tvůrců. Jedná se o Princeznu zakletou v čase.
Ač zrovna nejsem fanouškem moderních pohádek (a už vůbec ne těch českých), tak uznávám, že tento příběh má zrovna něco do sebe. Musím říct, že se naši režiséři a scénáristé opravdu snažili a přinesli nám magický pohled do světa zámků. Příběh o lehce namyšlené dívce, která se dostane do časové smyčky a je nucena prožívat jeden den stále dokola? Tohle téma tady bylo již několikrát, ale nikdy ne v podání českém, a proto si myslím, že si zaslouží své místo v tomto žebříčku. Ani animace a předvádění kouzel není odfláknuté a děti i dospělí se budou rozhodně bavit. Pohádka se už dokonce dočkala i svého druhého dílu (2022).
Od princezen i současné doby se opět na chvilku vzdálíme a připomeneme si jednu z těch opravdu starších pohádek. Řeč je o Obušku z pytle ven!
Nemyslím si, že bych zde měl někoho, kdo by ho neznal. Příběh vypravuje o chudém muzikantovi, který má ovšem obrovské a dobré srdce. Ten je nucen ze své almužny živit početnou rodinu, ale i přes to se jeden den rozdělí o poslední kousek chleba s neznámým starcem. Ten ho obdaruje ubrouskem s magickou silou, který je schopen prostřít hostinu. Bohužel je mu tento kouzelný předmět ukraden. Dostane sice jako náhradu kouzelného oslíka, který sype dukáty, ale i ten je mu odcizen stejným lakomým hostinským. Nebyla by to ovšem pohádka, kdyby se vše v dobré neobrátilo. Poučení je ale trochu jiné než u většiny ostatních pohádek. Není to – buď za všech okolností na všechny hodný, ale že je v pořádku se za sebe postavit a zlo náležitě a spravedlivě potrestat, třeba právě kouzelným obuškem.
K Šafránkové se ještě vrátíme a připomeneme si neskutečnou pohádku s názvem Princ a Večernice.
Musím se přiznat, že se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších pohádek. Tato pohádka má úžasného záporáka a hlavní roli zde nehraje princezna, ale naopak princ, který se vydává zachránit svou lásku. K pomoci mu jsou její tři bratři. Slunečník, Měsíčník a Větrník. Cesta je pro něj trnitá, těžká, ale dokazuje nám, že láska hory přenáší a pokud milujeme, tak nás nic nezastaví. Opět se jedná o pohádku se šťastným koncem, ale neznám snad žádnou, u které by to tak nebylo.
Do kategorie filmů, které někdo miluje a někdo nesnáší, spadá i Z pekla štěstí.
I já musím uznat, že herecké výkony v této pohádce pokulhávají a většina hlavních postav vás spíše štve, ale nevím proč, mně se to prostě tak nějak líbí. Namyšlený král s ještě nafoukanější dcerou, Morávková v herecké podobě, která jí jde nejlépe (a tou je otravná sestra hlavní postavy), a obyčejná dívka v podání Kuklové. Této pohádce nechybí ani čerti a všeho je tam občas tak nějak moc. Ale vlastně proč ne? Tak nějak to i funguje a i přes to, že se nejedná o top film, tak si myslím, že by neměl chybět na televizních obrazovkách. Je zde plno magie, magických bytostí, ale i lásky a akce. Opět se příběh dočkal i pokračování ve formě druhého dílu.
A jako poslední pohádku jsem se rozhodl vybrat opět něco trochu modernějšího. Jedná se o pohádku Tři bratři, která spatřila světlo Vánoc teprve nedávno.
Jedná se o tři dospívající muže, kteří se vydávají na cestu, aby si každý z nich našel tu svoji nevěstu. Jako mávnutím kouzelného proutku se dostávají do různých pohádek (Růženka, Červená karkulka, Dvanáct měsíčků), kde na ně čekají různé nástrahy a úkoly, které musí splnit. V tomto filmu narazíte na spoustu známých písní, humor, ale také něhu a poznání. Režisérem tohoto filmu je Jan Svěrák a jedná se vlastně o filmové zpracování dětských minioper jeho otce, Zdeňka Svěráka, a Jaroslava Uhlíře. Kromě těchto tří minioper existuje ještě jedna – Budulínek.
Pokud někdo dočetl až sem, tak děkuji a v příštím díle se podíváme na ty nejslavnější americké filmy a pohádky, které jsou spjaté s Vánocemi.
Přeji klidné prožití Vánoc.
Pro Žlutého Trimela
Michaell Colwin
Jee, skvelý výber, Mišo :-) Idem pozerať :-)
českých, slovenských či i československých pohádek, které se o vánocích vysílají je opravdu hodně, že by to vydalo i na 10 článků. Ale tohle je určitě reprezentativní vzorek :-)