Křížovky k podzimu patří jako pr… ech, pršící kapky deště, padající listí, šálek horkého čaje, burčák v druhém bodu zrání nebo vyrábění náhodných věciček z kaštanů. Ať už jste fanoušky Halloweenu nebo Dušiček, u nás si zaluští každý.
Dneska můžeme najít křížovky na každém kroku – v novinách, časopisech o vaření, časopisech o zahradničení, časopisech o tragických osudech náhodných čtenářek i v časopisech o… něčem úplně jiném. Kde se ale křížovka vzala? Ta první v Americe, kde byla 21. prosince vydána Angloameričanovi Arthuru Wynnovi v novinách The New York World. Takže takhle ta mozek stimulující kratochvíle je mezi námi krásných a symbolických 111 let.
V českých krajích jsme se k první otištěné křížovce dostali v roce 1899 ve Sborníku hádanek Zlaté Prahy – tady mi dovolte malou chvilku feministické hrdosti, protože její autorkou byla žena – Mlada Antošová z Modřan.
Než se dostaneme k samotným křížovkám, mám pro vás ještě pár zajímavostí (nebo teda, mně to zajímavé přišlo):
Abychom byli teda úplně upřímní, nikdy nebylo potvrzeno, zda šlo o náhodu, nebo účel, ale faktem zůstává, že v roce 1944, těsně před vyloděním v Normandii, vyšla křížovka, která obsahovala nemalé množství tajných hesel jako „Overlord“ nebo „Neptun“.
Jako dobře, je to záležitost ke stému výročí, ale je to megalomanství. Tato křížovka obsahovala 91 000 políček, 28 000 vodorovných a svislých indicií a měřila přes 3 metry. Idální luštění do vlaku, ne?
Podíváme se opět do knihy rekordů. Zde zjistíme, že takovou tu klasickou fakt těžkou křížovku vyluštil pán Stanley Newman za 2 minuty a 14 sekund – jako prosim?
Nu, a jak jsme slíbili, že čas na trochu toho samotného luštění. Máme něco jak pro fanoušky vydlabaných dýní, strašidelných kostýmů a cizinců rozdávající kokina dětem, tak pro fanoušky přípravy dušičkových věnců, nočních procházek po hřbitovech a distribuci otevřeného ohně po veřejném prostranství.
Pro Žlutého Trimela
Olivia Wines (text), Subik Gamerovsky (křížovky)
Děkuji moc za křížovky! Bohužel na ně nemám talent (no dobře, tak vědomosti), a ta první mi prostě nějak nevychází.. Budu ráda za pošeptání nápovědy! :D
Hele, dvojka věřím, že může zmást – není to ta první věc, co tě napadne. Čtyřka je hodně z pragramtické stránky věci a pětka je o místě, ne času. :D