Je až neuvěřitelné, s jakou somozřejmostí to bereme, něco tak obyčejného, jako je záchod. Jo a jen tak mimochodem – na konci článku je (možná) minisoutěž.
Dnes se podíváme na úplně běžné a nezajímavé datum. Budeme se bavit o 19. listopadu. Proč zrovna o něm? Není to žádný významný den, ale přeci jen je něčím zvláštním, tento den se totiž slaví MDT! Že jste o něm nikdy neslyšeli? Já se nedivím, jedná se totiž o Mezinárodní den toalet. A to si přece nemůžeme nechat ujít a nemůžeme Vás o takto zajímavé téma připravit!
V dnešní době, kdy už jsme zvyklí a bereme jako samozřejmost i takovou „maličkost! jako je splachovací záchod. Když se nad tím zamyslíte, určitě se najde spousta čtenářů, kteří budou souhlasit s tím, že tomu není zase tak dávno, kdy to tak běžné nebylo. Aby jsme se v tom ale zbytečně nemotali, pojďme se na to nejzajímavější podívat pěkně popořadě!
Pěkně od začátku
Historie toalet se píše už 4 000 let. Nejstarší záchodky byly spojeny mezi sebou jednoduchou strouhou přikrytou cihlami, která představovala účinnou kanalizaci. Takto civilizovaně si ulevovali lidé ve starověkém Egyptě, Římě, Řecku i Indii. Primárně se jednalo o výsadu lázní, byly pro všechny společné a jelikož nebyly oddělené stěnami, sloužily také jako společenské místo. Lidé zde uzavírali obchody, řešili politiku i jen volně diskutovali. Bohužel v krajích české kotliny jsme měli mnoho set let zpoždění.
Středověk
Při návštěvách hradů a zámků máme tendenci závidět všem šlechtičnám a princeznám, které ve svých sídlech pořádaly plesy a chodily oblékané v nádherných róbách. Zapomínáme však na každodenní realitu zahrnující i úkony běžné hygieny. Neexistující kanalizace a omezené zdroje pitné vody to středověké společnosti zrovna neusnadňovaly. Odvod splašků do podzemí nebo pravidelné koupele, to tehdy byla jen fantazie.
Aby šlechta nemusela chodit příliš daleko od komnat, bývaly zdi hradů opatřeny tzv. prevéty, tedy kamennými či dřevěnými arkýři s otvorem směrem dolů. Tento typ záchodů neobsahoval žádný splachovací mechanismus. Nebyl totiž potřeba, o vše se postarala samotná gravitace. V podstatě šlo o suchý záchod, přičemž exkrementy se shromažďovaly v hradním příkopě či u paty paláce. Útočníci, kteří se do hradu dobývali přesně těmito místy, to tedy neměli úplně jednoduché.
Prevéty jsou dodnes k vidění například na hradu Šternberku, Karlštejně či Kašperku.
Bohužel, prostí lidé to měli mnohem komplikovanější. Vykonávat potřebu se chodilo na hnojiště, za mez, do lesa a podobně. Asi jediným pokusem o změnu k lepšímu byl v roce 820 jednoduchý záchod s názvem Necessaria (v překladu Nutné věci), který pro své studenty postavil opat Gozpert ve švábském městě Svatý Havel. Na dlouho se však neujal.
Normandie
V Normandii roku 1519 vzniklo nařízení o povinnosti napojení nových domů na kanalizaci. Konečně tedy přichází pokrok. V roce 1597 Angličan John Harrington vynalezl pro královnu Alžbětu I. moderní splachovací záchod a o necelých 200 let později k němu Alexander Cummings přidal i technologii, kterou dnes známe pod názvem sifon. Zamezil tak průniku zápachu z kanalizace do interiéru domu. Ve většině měst ale byla situace stále neutěšená.
Ačkoli se to zdá nepochopitelné, v 17. století se hygienické podmínky znovu zhoršily. Lidé se báli moru a mysleli si, že nánosy špíny zabrání vniknutí této zhoubné bakterie do těla. Proto se od vody drželi dál. Po vykonání potřeby si opláchli jen konečky prstů. Běžně se močilo za sochy či jinde v interiérech zámku, ti kultivovanější používali nočníky.
Moderní doba
Opravdu velké změny přišly až ve druhé polovině 19. století, kdy se v Evropě systematicky začaly budovat obecní kanalizace a také veřejné záchody. Avšak ještě v 70. letech 20. století bylo běžné, že záchod na pavlači bytového domu sdílelo i 20 a více lidí. A suchý záchod u babiček na venkově si pravděpodobně pamatuje řada z nás. Nyní ale máme k dispozici komfort, o kterém se v minulosti nesnilo ani těm nejmocnějším císařům a králům. Vedla k němu dlouhá cesta a stejně tak tomu bylo i se zařízením celé koupelny.
Zajímavost
Zajímavostí je, že historie bidetu sahá také velmi daleko. Vynalezení prvního exempláře tohoto v dnešní době tolik pochvalovaného zařízení se datuje již do roku 1710. Byl určen královské rodině a původně měl své místo v ložnici. Za tu dobu samozřejmě prošel mnoha obměnami, a tak dnes máme širokou možnost výběru. Kromě klasického bidetu si můžete pořídit bidet a toaletu v jednom, bidetovou spršku nebo pouze bidetové sedátko.
Moderní Japonsko
Nikoho určitě nepřekvapí, že ty nejvymakanější toalety nenajdeme nikde jinde, než v Japonsku. A není to žádné překvapení. Podle průzkumů jsou Japonci na hygienu, dalo by se říci, jako psi. A proto není překvapení, že i jejich toalety jsou tomu přizpůsobené.
Jejich chytrý záchod Vás totiž opláchne sám – a to jak dámy po malé potřebě, tak i obě pohlaví po té velké. A to nesmí chybět ani maličký fén, který Vás osuší. Ale to není zdaleka všechno! Tryska s vodou může mít i masážní funkci (to prý pomáhá při hemoroidech). Záchod umí pustit hudbu, nebo zvuky, jako tekoucí vodu nebo falešné spláchnutí, aby zvuky z toalety nebyly slyšet ven.
Nesmíme ale zapomenout ani na vyhřívání sedátka, rozstřikování vůně po použití a automatické otvírání a zavírání víka. Některé toalety svítí ve tmě nebo dokonce mají pod prkénkem klimatizaci pro horké dny. V posledních letech některé firmy přidávají do mísy záchodů i senzory, které okamžitě testují moč – konkrétně výši cukru. Dokáží ale – pomocí senzorů v prkénku – měřit tep, tlak a procento tuku uživatele. A vše mohou rovnou poslat vašemu lékaři.
Jak jsem psal již na začátku, není tomu tak dávno, co se nám dostalo takového luxusu jako je „obyčejný“ splachovací záchod. A dnes si ho můžete pořídit i za celkem normální peníze, a to i s tím, že Vám bude hlídat zdravotní stav. Doufám, že se Vám článek líbil a nakonec jsem si připravil přehled, těch nejbizardnějších toalet, které můžete ve světě najít.
Pro Žlutého Trimela
Subik Gamerovský
Zdroje ►
- Zachody minulosti: Od prevětů po moderní bidet (Sanitino) – Historie záchodů od středověku až po současné moderní řešení.
- Japonské záchody: Nejvymakanější toaleta světa (Reflex) – Průvodce používáním technologicky vyspělých japonských toalet.
- Světové toalety: Od bizarností po praktické využití (iDnes) – Přehled bizarních a neobvyklých toalet z celého světa.