Anglosaský lidový svátek, oblíbený a plný sladkostí. Úsměvy vydlabané do dýní tvoří nezapomenutelnou atmosféru. Původně se vydlabávaly tuříny, až imigranti z Ameriky přišli právě s dýní. A my, dnes, v jejich patách dlabeme, koledujeme a smějeme se od ucha k uchu. Pojďte se s námi ohlédnout za nezapomenutelným večírkem, který byl plný překvapení, her a skvělé zábavy.
Halloween je den, který v kalendáři pro nás, čaroděje a čarodějky, hodně znamená. I přesto, že je svátkem americkým, svou oblibu si našel i u nás. Halloween, tedy předvečer křesťanského Svátku Všech svatých, se slaví 31. října. Na rozdíl třeba od Velikonoc se datum nikdy neposouvá a je snadné si ho zapamatovat. Halloween je strašidelným svátkem, který se slaví zejména v anglicky mluvících zemích, tedy převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu. U nás spíše vystavujeme různé dekorace, ale Halloween jako takový prakticky neslavíme, tedy alespoň ne tím způsobem, jako ve výše zmíněných zemích. Halloween jako takový nemá v Česku příliš dlouhou tradici, přesto ale jeho obliba roste. A to zejména u dětí nebo teenageerů. Pro děti se pořádají průvody v maskách, které jsou často doprovázeny rozsvícenými loučemi nebo lucernami, dýně se rázem přetvoří v hrůzostrašné ale i vtipné obličeje a obchody se zaplní halloweenskou výzdobou. Některé děti dokonce v maskách obchází sousedy a prosí o sladkosti.
A tak se i naše kolej rozhodla uspořádat halloweenský večírek.
Ihned ve dveřích nás ohromila úžasná výzdoba a atmosféra. Všude po zdech visely pavučiny, kostlivci, zombíci a čarodějnice. Stoly byly plné jídla, které hrálo všemi barvami. Nechyběly mini pizzy, kotlík s horkou dýňovou polévkou, strašidelné lasagne, sladké i slané, punče, konvice s kávou, čajem nebo horkou čokoládou a mini ledničky, naplněné nealkem pitím. Na zemi i na stolech stály desítky vyřezaných dýní se svíčkami uvnitř. Bylo tu mnoho lákavého místa na sezení, od gaučů po bobany u teplého hřejivého krbu a velký taneční parket. V pozadí hrála hudba. Každý si zde našel své příjemné místečko, kouteček. Famózní!
Masky a kostýmy sloužily slavícím Keltům k matení zlých duchů. Lidé v té době věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být. Američané se začali převlékat do kostýmů počátkem 20. století, tentokrát již pro zábavu. A my, po vzoru historie, jsme na večírek byli pozváni s dodatkem, že součástí večírku bude i soutěž o nejlepší halloweenský outfit. Všichni dorazili stylově oblečení, s různými doplňky.
Celý večírek organizovali a vedli Helen, Seli a Chee. Sešli jsme se v hojném počtu, včetně profesorského sboru.
Po úvodní přivítací řeči nás Seli pozvala na příjemný rozehřívací halloweenský test. Obsahoval celkem 12 otázek týkajících se zajímavostí o tomto kouzelném svátku. Pro představu uvedeme několik otázek – Z jakého keltského svátku Halloween vznikl, co je tzv. jack-o‘-lantern, jak byly ve středověku vnímány černé kočky anebo co znamená trick-or-treating. Nejtěžší otázka asi byla ta, kdo ví, kde se koná nejznámější a největší halloweenský průvod The Village Halloween Parade. Ano, mnozí jezevci odpověď znali, chytrost mrzimorských je vskutku obdivuhodná! Tuto soutěž vyhrála Helen, Anthony a Petromila.
Otázky věru zapeklité, ale něco zajímavého jsme se rozhodně dozvěděli. Mezi otázkami a odpověďmi jsme měli možnost se velmi dobře najíst a napít. Horká dýňová polévka přišla opravdu vhod!
V další části večírku jsme skládali puzzle. Vcelku velmi úspěšně, až na pana Nicholase. Tomu dílky neustále přebývaly nebo chyběly. Některé se povalovaly na zemi, jeden měl na podrážce boty a jeden dokonce plaval v dýňové polévce. Nejrychleji měla obrázek sestavený Danielka s časem pět minut a patnáct sekund.
Pak již přišla řada na slavnostní vyhlášení krále a královny večírku. Za obrovského potlesku se jimi stal náš mladší profesor pan Andy a Marisa.
Následovala malá pauza, ve které někteří tančili, neboli roztančili kyčle, jak samonazvala Sel tanec s profesorem Andym. Jiní popíjeli, jedli a skvěle se bavili. Pan Andrew snažně prosil Seli, aby s ním tančila opatrně, aby mu prý ještě nějaké kyčle zůstaly.
Následovala příjemná hra s přesmyčkami pod taktovkou Cheecha. Úkolem bylo co nejrychleji uhodnout slovo, ve kterém Chee zamotal písmenka. Někdy nezamotal jen písmenka, ale i hlavy soutěžících. No posuďte sami – livosteck, aledok, castrh nebo rýpoten.
Další úžasná tematická hra – Hádej film, nadchla opravdové filmové nadšence. Filmy jako Ospalá díra či Magická posedlost nepatří mezi nejznámější, ale jezevci jsou neskutečně všestranní, a opravdu někteří hádali zlehka, za velkého fandění nefilmových fanoušků.
Pak už nastala chvíle pro společné zvěčnění. Všichni jsme se hromadně přemístili do Godrikova dolu, kde jsme si na památku nechali u Paštička pořídit krásný snímek. Barevný, veselý, zůstane nám vždy jako připomínka podzimních dnů.
Poslední hra se nesla v duchu – Popusťme uzdu fantazii. Každý z nás, v předem určeném pořadí, řekl čtyři slova a měli jsme tak společně stvořit strašidelný halloweenský příběh. Každý jsme jiný, zcela individuální, a tak příběh rostl ruku v ruce s fantazií, nadšením, humorem i nadsázkou.
Jednou, při temné halloweenské noci, přišel tiše stín, který se plazil mezi sladkostmi, které vykoledovali mrzimorští studenti. Stín to ale nebyl ledajaký, byl totiž zlý a chtěl všechny sladkosti sežrat sám, jen neodhadl, jak velký byl, protože byl sám maličký.
Vydal se do ložnice, kde začal netrpělivě hledat něco, čím by tu přikrytou potvoru odkryl a odhalil její necudné tajemství. Nemohl se dočkat, kdy vklouzne do hřejivé postele a stínovou magií se transformoval v pohledného jinocha, vklouzl do postele k velice svůdné nestvůře, která rada líže… lízátka.
Jenže co se nestalo… z lízátka se po rozbalení stala ještě svůdnější potvora, která ho popadla a bez optání líbala. Potom se to ale zvrhlo! Andulka vrazila pěstí stínu a začala nekontrolovatelně dlabat banány a ten stín s banánem v pozoru se začal blížit Andulce, aby ho udeřil do jazyka.
„Auuuuuuuu!“ ozvalo se.
*CENZURA* závěr příběhu musel být, vzhledem k dění, zničen.
Pro Žlutý Trimeles Petromila Nivalis