Jednou to muselo přijít, a proto mám pro Vás speciál o jedné z potterovských her, která není jen pouhým kabátkem přehozeným přes jinou hru… Anebo nakonec je?
Harry Potter: Boj o Bradavice je kooperativní karetní deckbuildingová hra na motivy knižní série z pera J.K. Rowlingové. Je určena pro 2-4 hráče ve věku od 11 let. Herní doba jedné partie se pohybuje okolo 45 minut. V České republice ji vydávají RexHry, na Slovensku iHrysko.
Vaším úkolem je porazit všechny nepřátele – většinu znáte z knih nebo filmů – předtím, než oni ovládnou poslední lokaci pro daný školní rok.
Jak se hraje:
Každý z hráčů si vybere jednoho z hlavních hrdinů: Harryho, Rona, Hermionu nebo Nevilla, a všichni si vezmou odpovídající startovní balíček. Stejně tak si vezmou univerzální desku s ukazatelem životů. Zvolíte si, který ze sedmi ročníků si chcete zahrát, a otevřete odpovídající krabičku. První dvě, tři hry doporučuji začínat od toho prvního. Hra má totiž lehký legacy nádech a určitou učící křivku. Ale nebojte se, žádné čmárání, lepení, ani trhání jako v jiných legacy hrách vás nečeká a ta učící křivka také není nijak závratně prudká.
Roztřiďte a umístěte komponenty z krabičky na odpovídající místa. Seřaďte karty lokací, nepřátel, zamíchejte karty černé magie a Bradavic. Šest z nich potom vyložte do nabídky. Lízněte si pět karet ze svého balíčku a hra může začít.
Aktivní hráč nejprve otočí kartu černé magie a udělá, co je na ní napsané. Většinou to není nic hezkého. Přidejte žeton ovládnutí na lokaci, uberte si životy, odhoďte kartu z ruky. Podobně pak přichází na řadu efekty nepřátel. Na závěr už můžete hrát karty, které máte v ruce. Ty jsou několika druhů: kouzla, předměty a spojenci. Tyto karty vám přinášejí galeony na nové karty, blesky s nimiž zraňujete nepřátele, případně další efekty jako možnost uzdravit sebe nebo spoluhráče, líznout si další kartu a podobně. Když vypotřebujete všechny své karty v ruce, rozdáte blesky nepřátelům a za galeony si nakoupíte další karty z nabídky, zkontroluje se, zda byl poražen nějaký nepřítel, vyhodnotí se odměna za jeho poražení a na závěr se zkontroluje, zda karta lokace není plně ovládnuta.
Poté následuje další hráč. Otočí si svou černou magii, přihlásí se o slovo záporáci, zahraje své karty a tak dále, dokud Pán zla není poražen, nebo neovládne kouzelnický svět.
Dojmy:
První pocit, když jsem uviděl obsah krabice, byl úžas. Hlavně nad tím, jak celkem malá krabice může být těžká. Po otevření jsem zjistil, proč tomu tak je.
Tlustá hrací deska s Pobertovým plánkem na zadní straně, robustní inteligentní insert, a pak to hlavní: nádherně vyvedené těžké kovové žetony na označení ovládnutí lokace. Karty běžné kvality, přesto bych doporučil ty pro černou magii něčím obalit. Jejich zadní strana se mícháním brzy ošoupe a je pak poznat, z jakého ročníku daná karta je. Taktéž někomu může vadit, že hra nemá vlastní ilustrace, ale využívá fotografie a grafiku z filmů a her. Pravidla v obálce z tvrdšího papíru čítající čtrnáct stránek s hromadou obrázků a psaná velkým písmem už naznačují, že cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi. Což může být zároveň pozitivem i negativem celé hry.
Pokud jste očekávali nějakou větší strategii, a aby vaše rozhodnutí měla nějakou větší váhu, musíte se porozhlédnout jinde. Většinou opravdu zahrajete všechny karty, které můžete, nakoupíte nové, rozdáte blesky a může hrát další hráč. Takže po nějakém třetím průchodu ročníkem už víte, jaké karty si pořídit, kterého nepřítele „ubleskovat“ prvního a jak zaručit, aby to zbytek party přežil. Za každého umrlíka totiž přidáváte žeton na lokaci a daný hráč ztrácí všechny blesky a peníze v zásobě a půlku karet na ruce zaokrouhleno dolů.
Hra je taktéž nevyvážená na počet hráčů, kde ve dvou je to procházka mozkomorskou zahradou, ve třech zábavné dobrodružství jak z Ministerského výnosu, a ve čtyřech hráčích musíte mít opravdové štěstí nebo ovládat nějakou zakázanou magii, abyste se dostali do sedmého ročníku.
Když už jsme u toho štěstí. Množství náhod je až nemilé. Od černé magie v kombinaci s nepřáteli, kdy ve vyšších ročnících můžete zažívat vymírající spoluhráče, přes nabídku karet, kterou nikdo nechce, protože byste si takovou kartou jen ředili svůj balíček, neboť nemáte jak se karet zbavovat, a přetočení nabídky jste už vypotřebovali, po karty na ruce, které vlastně už nic nedělají nebo hůře – škodí vám. Následují i schopnosti hrdinů, kde nejslabší z nich je paradoxně Harry. Takže pokud si chcete hru užít, doporučuji bez něj.
Závěr:
Po obrovském jásání, že máme nějakou pěknou originální Potterovskou deskovou hru, přijde pro zkušenější hráče deskovek studenější sprcha v podobě množství náhod a nevyváženosti celého systému. Pokud však nezačnete hru více pitvat a hledat nepříjemné nedostatky a nedodělávky, určitě si Boj o Bradavice s rodinou nebo přáteli užijete.
Případně si počkejte na dvě rozšíření, která mají údajně některé nedostatky odstranit.
Pro ŽT,
TM
Juuu, to je super. Určitě zkusím.
Nedávno jsem hrála Pána Prstenů, tak to taky nebylo špatné.
Propojení deskovky s PC zajímavý nápad a graficky je to dost podobně řešené, jako tahle HP, tak třeba stejný vydavatel.
Pokud to bylo „Putování po Středozemi“, tak ten dělá Blackfire. Ono těch LOTR deskovek je docela hodně, jak v angličtině, tak brzo i v češtině.
Jinak her, kde se využívá i nějaká aplikace přibývá. Buďto to slouží místo knihy příběhů nebo už jako klíčový element, kdy se skenuje nějaký QR kód nebo to přímo hlídá pohyb a hody kostek. To první beru tak, že se šetří lesy a nedochází ke prozrazení příběhu. U zbytku si stále nejsem jistý, kde končí ten přesah desková hra proti počítačové hře. :D
Ten stůl, misku, prostírání i půllitr znám xDDD Kde jen jsem to viděla? :P
Každopádně už jsme dlouho HP nehráli o:) xD
Přiznávám, fotku z domácí hraní jsem nenašel, tak jsem využil tamto. :D A má cca do týdne vyjít rozšíření, takže možná potom. :D
To víš, zlato… lidi se toho přehráli… xD Ovšem vážně nějak netuším, odkud to můžeš znát… :-D
ale víš jak, za chvíli vyjde rozšíření a to se prostě musí zkusit chtě nechtě. O:-)
Jen musím najít způsob, jak si ji legálně pořídit… :D
…kde nejslabší z nich je paradoxně Harry…
mě to ani nepřekvapuje :)
a hrála bych to jedině bez něj! :)
dík moc!
Wow, Theo je nejaky zkuseny kritik. Clanek zni, jak kdyby uz tech recenzi napsal milion :)
Já byla odrazována před Vánoci od investice do Boje o Bradavice a jsem nakonec ráda, nezní to moc fajn :D Cením horďáckou skleničku!
S tím, že je hra ne moc dobře vyvážená musím souhlasit, ale člověk tomu hodně odpustí už jen proto, že je to HP. Doma jsme se k ní vraceli rádi po celý rok, dokud Ježíšek nenaježil WoW – The Wrath of the Lich king :D.
Čeho se cením, je to, že první hry byly napínavé už jen, proto, že krabičky člověka nepřipravily o moment překvapení a člověk vybaloval nové komponety.