Březen je unikátní měsíc se vším všudy – najdeme v něm první jarní den, Mezinárodní den učitelů i starý dobrý Mezinárodní den žen. To ale není zdaleka vše – celý tento jarní měsíc je věnovaný knihám, čtenářům a čtenářství. Už tušíte, co na vás chystáme?
Březen, měsíc knihy. Heslo, které se pojí především s knihovnami, dorazilo i k nám na hrad. Jak dlouho se ale knihy pojí právě s březnem? Není to, jak by se mohlo zdát, žádná novinka – ba právě naopak. Oslavou čtenářství je tento měsíc už od roku 1955. Sranda je, že to vymysleli komunisti a chtěli pěkně sečtělé soudruhy díky těm správným knihám, a dnes je z toho mimo jiné symbol čtenářské svobody. Zajímavé, jak se některé věci časem vyvrbí.
Kromě knihoven, které jsou hlavními tahači této akce, se časem zapojily i komerčnější subjekty. V posledních letech se jedním z hlavních symbolů měsíce čtenářů stala Knižní šifra od knihkupectví Martinus. Její první kolo proběhlo v roce 2015, kdy získala velkou popularitu. Luštilo se všude – od fóra na Databázi knih, až po náhodná diskusní vlákna na Vinted. Není tedy divu, že další kola probíhala i v následujících letech, až do roku 2018. V následujících letech pak Šifru vystřídala Knižní odysea, Velká knižní detektivka i Hrdinská pětka a Tajemné knihovny.
Když jsme se v redakci bavili, že bychom se rádi připojili k oslavě tak hezké činnosti, jako je právě čtenářství, myšlenka vypůjčení Knižní šifry nás nadchlo – a tak to tady máme. Naši vlastní Březnovou knižní šifru Žlutého Trimela!
Než ale začneme s odkrýváním obrázku, musím vás znudit takovým tím povídáním o pravidlech, které sice není nejzáživnější, ale dál se bez něj nehneme. Pokud nenastane nějaká extrémně nepříjemná konstelace hvězd, první březnové pondělí, tedy 4. 3., vyjde článek, ve kterém se bude skrývat náš zašifrovaný obrázek. Každý den pak v tom stejném článku přibude další kousek skládačky.
Pro vaše odpovědi bude sloužit tento dotazník. Jak můžete vidět, je očíslovaný podle dnů. Aby se nepletlo, na kterou část obrázku se který den vztahuje, každý den přibude obrázek i do dotazníku právě ke dnu, ke kterému patří a ve kterém byl vydán.
Prosím, své odpovědi uvádějte se správnými velkými počátečními písmenky a s diakritikou, na pergamenu je kouzlo automatické opravy, tak ať ho moc nemateme.
Dotazník můžete posílat v neomezeném množství – po každém odeslání se vám objeví, zda je vaše odpověď správná nebo ne. Slouží to tedy i jako vaše ověření, zda je váš tip na daný den správný. Pokud už jednu knihu uhodnete, nemusíte ji uvádět v dotazníku při hádání dne druhého.
Za každou správně uhodnutou knížku nabízíme odměnu 1 srpec – celkem tedy 40 srpců. A ano, počítáte správně, znamená to, že na jeden den a jednu nápovědu nemusí nutně spadat jedna kniha. No, a pokud se vám podaří odhalit knihy všechny, přihodíme ještě překvapení k tomu (ale kdybychom řekli, co to je, tak už to nebude překvapení, že jo.)
Pokud se stane, že si s nějakou knížkou nebudete vědět rady, vždy si můžete napsat o nápovědu. Nebude vás to stát zhola nic – teda až na váš ultra nejvíc skvělý knižní tip aneb podělte se s námi o vaši oblíbenou knihu. Je tu ale malinké varování – tento tip naší redakci svěřený se může stát materiálem pro náš další článek. Pokud byste s tímto naložením vašeho tipu zásadně nesouhlasili, napište to, prosím, rovnou do sovy s žádostí o nápovědu, s námi se většinou dá domluvit.
Veškeré dotazy, technické potíže či prosby o nápovědy směřujte buďto do jakéhokoli mého sovince nebo na e-mailovou adresu mesicknihyzt@gmail.com.
Doufáme, že si to s námi užijete!
Pro Žlutého Trimela
Olivia Wines