Tak jako patří k Vánocům ozdobený stromeček, nebyl by to pravý Halloween bez vydlabané dýně. My si nyní krok za krokem ukážeme, jak vytvořit strašidelnou zeleninovou lucernu.
Budeme potřebovat:
- dýni
- ostré nože, nejlépe jeden větší a jeden menší
- mísu, lžíci
- čtvrtku, fixu, nůžky, připínáčky
- odlakovač, odličovací tampon
- svíčku
Nejprve si vezmeme čtvrtku a nakreslíme si požadované tvary, které chceme vyřezat. Ty vystřihneme a zatím odložíme stranou.
Nyní popadneme velký ostrý nůž a vyřízneme vršek dýně. Neřežeme kolmo dolů, ale trochu zkoseně, abychom mohli vyřezanou dýni zase hezky zaklapnout. Pokud chceme, aby byl i tento vršek nějak ozdobný, můžeme do něj nožem udělat pár zářezů. Vyříznutý vršek trochu očistíme, aby byl zespodu rovný a hladký, však uvidíte ;)
Nyní je na řadě ta nejšpinavější část – vytaháme z dýně lehce slizký vnitřek včetně semínek.
Tip.: Semínka můžete vybrat, pořádně očistit, nechat uschnout a poté opražit na trošce olivového oleje. Osolíte a máte zobání k filmu ;)
Když máte největší bordel nepořádek venku, je na čase vzít lžíci a pořádně vnitřek očistit a zarovnat. Můžete stěny dýně klidně trochu ztenčit, ale pozor, ať nejsou stěny tenké až moc, dýně pak strašně rychle seschne. Jakmile jste s vnitřkem dýně spokojeni, je na čase přejít k samotnému vyřezávání. Přišpendlíme na dýni oči, nos a ústa a fixou obkreslíme.
Poté tvary sundáme a řežeme a řežeme, až je dílo hotové. Je dobré větší části vyřezávat postupně a dávat si pozor, ať neproříznete důležitou část, třeba oko. Když máme hotovo, nožem zarovnáme vyřezané plochy, opět je seřízneme tak, aby byly lehce zkosené směrem dovnitř. Poté vezmeme odličovací tampon a odlakovač a očistíme dýni od zbytků fixy.
Na některých zahraničních webech jsem našla tip, že je dobré vyřezané plochy natřít vazelínou, aby dýně vydržela déle, to vyzkoušeno nemám. Já osobně ji na 24 hodin celou namočím do studené vody, pak osuším a pak do ní teprve dávám svíčku. Vodu nevylévám a obden ji přes den namočím, večer osuším a prodlužuji takto její životnost co nejdéle. Určitě je dobré mít dýni venku, a to po celou dobu. Pokud si ji chcete dát do obýváku, doporučuji opravdu jen na večer a pak šup s ní na zahradu či balkon ;)
Takto může nakonec vypadat závěrečné dílo:
Pokud i vy patříte k lucernovým nadšencům a pravidelně vyřezáváte, nebo to letos zkusíte poprvé, budu ráda, když mi vaše dýně hezky v noci vyfotíte a obrázek pošlete (sovinec Sinead Siobhain, nebo na mail v infu o mně, v druhém případě se nezapomeňte podepsat). Začátkem listopadu si pak uděláme v Trimelovi malou strašidelnou výstavku z došlých obrázků.
Jaké máte zkušenosti s vyřezáváním vy? Zkoušeli jste to? Máte nějaké rady pro ostatní? Je vám v návodu něco nejasného? Podělte se s námi o vaše postřehy pod článkem :)
Sinnie
Tak to je naprosto boží!!!