Podzim je tady a s ním přichází i nejoblíbenější svátek všech kouzelníků a jiných magických bytostí. Ano, hádáte správně, jedná se o Předvečer všech svatých. Jako každoročně nás čeká velká oslava. Velká síň opět bude praskat ve švech a stoly se budou prohýbat pod tou velkou spoustou dobrot. Magiči budou vyřezávat dýně všech tvarů a barev a skřítci se v kuchyni nezastaví. Ale co se opravdu skrývá za tímto svátkem? Jaká je jeho historie, zvyky, v jakých zemích a dimenzích se slaví a další spoustu zajímavostí o tomto významném dni se dozvíte v našem článku.
Historie
Halloween je starý lidový svátek, jehož oslavy propukají každoročně 31. října. Jeho název lze odvodit od anglického All Hallows‘ Eve – Předvečer všech svatých.
Zrod tohoto svátku sahá až do 5. stol. př. n. l. do doby, kdy Keltové tímto svátkem oslavovali konec léta a vítali příchod zimy. Nazývali ho Samhain – keltský Nový rok. Keltská tradice pravila, že v tento významný den se hranice světa mrtvých prolíná se světem živých a duše zesnulých hledají nová těla na zemi, která by mohla obsadit. Věřili, že tento den je magický a vše je možné. Zapalovali ohně a ve snaze uchránit se před zlými duchy si oblékali kostýmy, za velkého hluku tančili a zpívali. To vše ve snaze odradit zlé duchy.
S nástupem křesťanské církve, která se pokoušela o zrušení všech pohanských svátků, byl Samhain přejmenován na Svátek všech svatých, který připadl na 1. listopadu.
Postupně se Halloween dostával do dalších končin světa. Kolem 19. století se tento svátek rozšířil do Ameriky. Zde také vznikl zvyk vyřezávání dýní. Dýně měly odstrašit nenechavé duše. Čím děsivější byl vyřezaný obličej, tím více se prý měli duchové zaleknout. Pro zvýšení efektu se do dýní vkládaly svíčky. Takto vyřezávaným dýním se přezdívalo Jack – O‘ – Lantern.
Tradičními znaky tohoto svátku jsou: dýně, které mají odstrašit nenechavé duše; čarodějky, černé kočky, duchové, nemrtví, oheň, všelijaká obludná obludária, kostlivci a jiné noční bytosti. Základními barvami jsou černá a oranžová.
Halloween se slaví v těchto zemích: USA, Kanadě, ve Velké Británii, na Novém Zélandu, v Austrálii a Irsku. V České republice se tento svátek neslaví.
Mezi nejvýznamnější Halloweenské zvyky patří především vyřezávání dýní a zvyk zvaný Trick or Treating.
Jack-O‘-Lantern
Tato legenda existuje v mnoha podobách. Základ příběhu je však u každé stejný.
Kdysi dávno, před dávnými dobami, žil muž jménem Jack. Jack byl neskutečný opilec, lhář a podvodník. Podle první legendy se Jack vsadil s ďáblem o to, kdo rychleji vyleze na strom. Jack zvítězil a vytesal do kmene stromu obrys kříže, čímž uvěznil ďábla v koruně stromu. Potom Satana přiměl k dohodě, že pokud ho pustí, už ho nebude víckrát pokoušet.
Když Jack zemřel v nebi ani v pekle ho nepřijali, a tak jeho duše bloudila dál po světě. Ďábel mu věnoval ze známosti žhavý uhlík, aby si tak mohl posvítit na cestu za chladných večerů. Jack umístil uhlík do vydlabané řepy, někdy se uvádí do dýně.
Podle druhé verze Jack poznal ďábla v momentě, kdy umíral a jeho duše již opouštěla tělo. Ďábel byl podlý a nabídl Jackovi možnost posledního přání. Jack si přál poslední drink, na který však neměl peníze, a tak požádal ďábla, jestli by se neproměnil v minci, že s ním zaplatí pití a hned mu zase umožní vrátit se do své podoby.
Ďábel velmi neochotně Jackovi vyhověl. Ten však minci vzal a uschoval ji do váčku, který u sebe nosil. Tímto skutkem byl Satan uvězněn. Jack donutil ďábla k dohodě. Rok života za jeho svobodu. Po roce se ďábel vrátil a Jack ho přelstil znovu. Nalákal ho na lahodná jablka a poté vyryl do kmene stromu kříž.
Trick or Treating
Tuto kouzelnou noc se všichni kouzelníčci a maličké kouzelnice oblékali do tajuplných a čarokrásných oděvů, kostýmů a takto převlečeni obcházeli domovy svých sousedů, kdy pokaždé jedno z dětí zazvonilo a po otevření proneslo říkanku: Koledu, nebo potrestání? Malí uličníci se dožadují sladkostí, odejdou, a pokud nebyli obdarováni, provádí svým sousedům všelijaké lumpárny.
Tyto zvyky se praktikují dodnes, často se k Halloweenu přidává děsivá výzdoba okolí svého bydliště, různé děsivé pokrmy. Kostýmy se nesou nejčastěji v hrůzostrašném duchu, ovšem stále častěji se objevují kostýmy princezen, víl, různých superhrdinů a padouchů. K Halloweenu také patří vyprávění různých strašidelných historek a příhod a pochopitelně vyvolávání duchů, což je podle mě velmi nebezpečná disciplína.
A jak se na Halloween připravit? Já osobně doporučuji něco dobrého k poslouchání, koukání a mlsání. Dovolila jsem si pár tipů.
Hudba: Within Temptation, Evanescence, Nightwish, Powerwolf
Film: Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Ukradené Vánoce Tima Burtona, Ospalá díra, Temné stíny, Krev jako čokoláda a Šestý smysl
No a mlsat můžete, cokoliv chcete. Udělejte si třeba čarodějnické prsty nebo krvavý puding. Nejen, že dobroty skvěle vypadají, ale ještě lépe chutnají.
A pokud vám inspirace stále není dost, vyhlížejte ve Žlutém Trimelovi článek o halloweenských pochutinách, které zvládnete připravit i na prázdninách u mudlů!
Palačinka
Páni, hned se těším na Halloween o něco víc! :)
Moc pěkný článek se zajímavými pověstmi. ;)
Nightmare before Christmas a Sleepy Hollow jsou má Halloweenská tradice, už se na ty filmy strašně těším :) Jinak, Pal, super článek, hezky shrnuto ;)