Podcast, který „není určen pro děti“. Tak své rozbory popisuje Bára Nováková, autorka podcastu Neplecha ukončena. Tento článek si klade za cíl zmíněný podcast představit čtenářům, kteří o něm ještě neslyšeli.
Svět Harryho Pottera je kouzelný. Nejen svým příběhem, ale i jazykem. J. K. Rowlingová se na mnohých místopisných názvech a jménech postav buďto vyřádila, nebo do nich ukryla hlubší význam – někdy třeba i ne zcela úmyslně. Občas to za ni převzal český překladatel Pavel Medek. Například taková vesnice, kde bydlí Diggoryovi a Weasleyovi: Vydrník svatého Drába. Co to, u Merlinovy plešky, je vydrník, a jak může být dráb svatý? Jak se z Alastora Mad-Eye Moodyho stal Alastor Pošuk Moody? Jak časté jsou chyby v překladu? A proč v Ohnivém poháru jeli Weasleyovi na nádraží King’s Cross asi tři sta kilometrů hned třemi taxíky, když byli tak chudí?
Podcast Neplecha ukončena odpovídá na mnohem více než jen na tyto otázky. Každý díl podcastu se věnuje jedné knižní kapitole. Bára Nováková, autorka podcastu, přirozeně začala prvním dílem, Kamenem mudrců. Postupně komentuje každou kapitolu, dokud se nedostane až na samotný konec knihy, kde následně pokračuje navazujícím dílem. Kapitoly ovšem pro publikum nečte, jak by se mohlo zdát. Už je má přečtené a jen k nim přidává komentáře. Někdy k nim přidává historický kontext (ať už mudlovský či kouzelnický), jindy vyloženě etymologický rozbor (co znamená jméno dané postavy, název místa nebo kouzla), mnohdy poznámky k překladu, jindy porovnává anglosaskou a slovanskou kulturu. Celkově jde vidět, že za podcastem, jehož díl trvá zpravidla mezi 30 a 60 minutami, stojí hodiny vyhledávání, skládání mozaiky a dávání informací do kontextu, včetně toho budoucího.
Osobně považuji za fascinující, do jaké hloubky se Bára pouští. Například zakladatele Bradavic dokázala přiřadit k různým částem Britských ostrovů, a přitom se opírá o skutečnosti, jako je třeba popis původu zakladatelů z písní Moudrého klobouku. Salazara dává do Irska kvůli zelené barvě a (vyhnaným) hadům, Rowenu do Skotska kvůli průsmykům mezi skalami, které jsou pro Skotsko typické, Godrika do Anglie, a Helgu, která pochází ze širokých údolí, do Walesu, kde se právě taková údolí nachází. Tato místa podporuje i národními květinami: zelený trojlístek pro Salazara a Irsko, (lehce zfialovělý) bodlák pro Rowenu a její Skotsko, červenou růži pro Godrika a Anglii, a žlutý narcis pro Helgu z Walesu.
Bára v jejím podcastu páchá špatnosti už dva a půl roku a za tu dobu se dostala do první třetiny páté knihy, Fénixova řádu. Báru si lze naladit na Spotify, LetaxTube, nebo třeba Audiolibrix, odkud na posluchače promlouvá každé pondělí.
Pro Žlutého Trimela
Nicholas McElen
Báru a její náhodná zábavná fakta miluju! :D To je jak kdyby Sheldon probíral Harryho Pottera! :D Poslední rok u toho usínám a jsem čím dál nadšenější – ona se taky pořád zlepšuje. :) Takže také doporučuji a děkuji za článek! :)
Diky tomuhle podcastu prezivam pondelky!