S tímto podivným názvem jsme se už jistě všichni setkali. Vzbuzuje rozpaky, leckdy však nesmělý úsměv. Dospívající mládež se řehtá zcela nepokrytě. Co to tedy vlastně je – ten vidlopšouk?! Proč dosáhl takové obliby mezi kouzelnickou veřejností?!
Vidlopšouk je milé malé zvířátko nesahající středně vzrostlému člověku ani po kolena, tudíž má asi 25 cm na výšku (když vysune vidle). Na první pohled připomíná huňatou, chlupatou kouli neurčité barvy. Je certifikovaný jako XX – neškodný, možno ho zkrotit. Původně pochází z Asie, postupně se rozšířil do celého světa. Rozmnožuje se klonováním – ve chvílích nejvyššího štěstí se prostě rozdvojí. Na svobodě se dožívá asi 30 let, v zajetí při bezchybné péči až 50. Živí se převážně luštěninami (zejména fazolemi a hráchem), zbožňují cukr, ale je silně nedoporučováno je překrmovat nebo kombinovat tuhou stravu s tekutou.
Své jméno odvozuje od charakteristického chování při rozmnožování – vysune malé vidle a zahájí kanonádu (někdy jen nahodí tlumené turbo).
Vidlopšoukové i přes jisté – řekněme méně příjemné – projevy dosahují ohromné obliby díky tomu, že mění barvu dle jejich pocitů. Od toho odvozují i zlidovělý název „indikátoři“. Např pokud se stydí, vypadají jako muchomůrka červená (s bílými puntíky). Pokud jim nabídnete cukr, zfialoví (jako profesorský hábit). Jsou-li extrémně šťastní, zlátnou. Mají-li strach, dosáhnou bílé barvy. Souhlas vyjadřují smaragdově zelenou, nesouhlas modrou. Pokud mají depresi, zčernají. Pocitů je celá řada a existují i chovné stanice specializující se na dosažení barvy duhy. Tito Vidlopšoukové se však finančně pohybují mimo možnosti průměrnéhomága.
Běžný Vidlopšouk se dá zakoupit ve specializovaných obchodech se zvířaty. Ovšem zdaleka ne všechny obchody je nabízejí – jistotu máte v osvědčených obchodech jako je Velkoprodejna Mžourov na Příčné ulici nebo Zvířena všeliká v Godrikově dole.
Doporučujeme i knihu Baklažána Cintáta „Dobrý čich, můj největší nepřítel“ nebo knihu „Vidlopšouk – jak dosáhnout jemně růžových emocí“ od uznávané chovatelky Didusie Ineptusové.
Částečně použito do soutěže „Vidlopšouk“.